Baňkování a baňková masáž

Baňková masáž a baňkování je velmi stará metoda, která vychází z původní čínské medicíny. Spočívá v přikládání baněk různých velikostí na pokožku, které vytvoří vakuový podtlak. Dané místo se intenzivně prokrví, rozšíří se cévy a prostřednictvím lymfatického systému se odplavují z těla toxiny. To má za následek především celkové pročištění organizmu, uvolnění svalů a posílení kardiovaskulárního a imunitního systému. Proto se např. v rámci masáže nohou používá k ošetření celulitidy

Je také vhodná pro klienty s větší vrstvou podkožního tuku. Díky hloubkovému účinku se při masáži dostáváme pod tukovou vrstvu a ovlivňujeme tak bolestivé potíže, což se při klasické masáži většinou nepodaří. Pozitivně působí při migréně a může pomoci i při nachlazení.

Baňky se nejčastěji přikládají na záda, klouby, ale i podbřišek či hrudník. Masáž trvá od 20-60 minut a dle obtíží by se měla opakovat 1-2 x týdně.


Baňková těhotenská masáž je možná po dokončení 1.trimestru. Jedná se o jemnou, méně intenzivní masáž, kdy se používá silikonová baňka v oblasti dolních končetin, zad, šíje i trapézových svalů. Díky vakuovému efektu jsou buňky lépe zásobovány výživnými látkami a kyslíkem, z organizmu se rychleji odplavují škodlivé látky, takže staré "celulitidní hrbolky" mizí a nové se již netvoří.

Masáž celkově snižuje únavu a znatelně zvyšuje energii, upravuje spánkový režim, zmírňuje bolesti hlavy, snižuje zadržování vody, redukuje tvorbu křečových žil, zmírňuje bolesti nohou a pozitivně působí proti křečím. Nejčastěji se používá BIO mandlový nebo kokosový olej, bez parfemace a parabenů, který plně nahrazuje běžné kosmetické prostředky a pozitivně působí proti vzniku strií.


Kontraindikace: onkologické onemocnění, léky na ředění krve (a 2 měsíce po), krvácivé stavy, hemofilie, poškození kůže, potíže s játry a srdcem

Částečné omezení: akutní stavy (žlučník atd.), vystouplá mateřská znaménka, bradavice, křečové žíly, záněty žil.

U těhotenských masáží se jedná dále především o vysoký krevní tlak, velká ztráta vody nebo krve, diabetes, chřipka a silné nachlazení, všechny druhy vnitřních a vnějších infekcí, zvracení, nevolnost, bolest břicha, bodavá bolest v zádech, zvláště vystřeluje-li do paží a nohou a průjem.