Diastáza - strašák (nejen žen)

01.10.2021

Velmi častá situace po porodu. Bříško se po šestinedělí nestahuje, tak jak by mělo. Také vás trošku znepokojuje, že při lehu na zádech se dělá velká propadlina ve středu těla. Pátráte na internetu a narazíte na slovo "diastáza - rozestup přímých břišních svalů". Po zhlédnutí instruktážního videa, jak diastázu určit a vyšetřit, je jasno - do břicha lze vsunout téměř celou sevřenou pěst. Jak je to možné? Před těhotenstvím nebyly žádné zdravotní problémy, bolesti a tělo bylo přeci štíhlé a pevné...

Stále máte stále vystouplé bříško, i když jste již na své před-těhotenské váze? Bolí vás záda nebo tušíte, že vaše pánevní dno není úplně v kondici? Trápí vás nafouklé, tvrdé nebo bolestivé břicho? Jste nevýkonní ve svém oblíbeném sportu a vnímáte střed těla jako odpojenou část? Možná za to může diastáza.

Diastáza je označení pro rozestup přímých břišních svalů. Přímý sval břišní tvoří pomyslný pás vpředu od hrudníku až ke kosti stydké. Ten je rozdělen na pravou a levou polovinu, jedná se tedy o pár svalů. Uprostřed je spojen vazivovou čárou nazývající se linea alba. Jedná se o tuhé vazivo, bez cév, které se může vlivem působení sil a tlaku roztáhnout do stran, ztenčit a oslabit. No, a protože vazivo není tak dobrý opěrný systém, tak se nám ta dutina břišní může vizuálně zdeformovat. Ve stoji to většinou vnímáme jako vystouplé bříško. Na zádech můžeme pozorovat prohlubeň/korýtko a při silových pohybech se nám možná ve středu břicha udělá stříška.

Maminky odcházejí z porodnice informované o základní péči o miminko, ale velmi často neinformované o základní péči o sebe - jak ležet, sedět, stát, hýbat se, nosit miminko, shýbat se pro miminko, jak pečovat o své břicho, jak cvičit, kdy začít cvičit, jak vyšetřit diastázu, čemu se vyhnout nebo koho při podezření na nefyziologický stav vyhledat. Je s podivem, kolik lidí má kvůli diastáze (či nefunkčnímu svalstvu středu těla) zdravotní problémy a nemohou se dovolat odpovědí a pomoci, a je smutné, že se u nás diastáza řeší téměř výhradně operativně a neprodleně po diagnostice. Střed těla je tak důležitá část našeho těla. Ukrývá pro život nezbytné orgány, vytváří posturu našeho těla, vychází z něj veškerý pohyb... A bylo by skvělé, kdyby byla osvěta tak velká, aby ženy (a i muži a děti) znaly základní pravidla vedoucí ke krásnému, zdravému a uvolněnému tělu.

Nejčastější případy/příčiny:

  • Obezita
  • Těhotenství a stav po porodu
  • Sportovci s nevyváženým sval.zatížením = velká sval. aktivita mm. externus abdominis
  • Nesprávné posilování
  • Děti - špatný pohyb.vývoj ("vajíčko" kočárek)
  • Vadné držení těla
  • Vadný stereotyp dýchání - nesouměrný nitrobřišní tlak

Práce s diastázou je dlouhodobá činnost, svaly musí obnovit svou primární činnost, vazivo zregenerovat, ale při správném životním stylu a pohybu můžeme výsledky vidět již za dva-tři měsíce.

Vážná diastáza se pravděpodobně nestáhne zcela na 100 %, ale rekonvalescencí můžete předejít zdravotním komplikacím. A i z toho estetického hlediska, pokud si vytvoříme kolem trupu takový přirozený korzet z našich svalů, bříško bude krásně bude ploché, funkční, chránící své útroby a zamezující všem souvisejícím patologiím.

I majitelé tukové zásoby v oblasti břicha jsou schopni ztonizovat svaly a zacelit diastázu, chce to jen motivaci!

Diastáza není jen kosmetický problém, ba naopak může dojít k následujícímu:

  • Výhřez plotýnek
  • Vznik kýly
  • Bolest zad
  • Problémy s pánevním dnem + inkontinence
  • Problémy s peristaltikou
  • Omezení při sportu, aktivitách

Ale dost strašení! Diastáza není výsledek nějakého nevyhnutelného genetického osudu, je vytvořena naším životním stylem - naším postavením těla, našimi pohybovými stereotypy. Je to pouze signál. Tělo nám touto formou naznačuje, že něco není v pořádku. A to je skvělé, protože můžeme začít pracovat na nápravě právě dnes a po zbytek života žít plnohodnotně bez zdravotních problémů.